Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie inwestycyjnym

Rozwój firmy i umacnianie jej pozycji na rynku to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją osoby prowadzące działalność gospodarczą. Aby jednak móc się stale doskonalić, właściciele biznesu muszą dokonywać odpowiednich decyzji inwestycyjnych. Niestety, niektóre są dostępne tylko przez ograniczony czas, a nie zawsze jest na to gotówka. Między innymi w takich sytuacjach sprawdza się dostępny dla klientów biznesowych kredyt inwestycyjny.

Kredyt inwestycyjny – najważniejsze informacje

Kredyt inwestycyjnyJak podpowiada nazwa produktu, kredyt inwestycyjny to zobowiązanie, którego celem ma być dokonywanie nowych inwestycji w celu poprawy sytuacji przedsiębiorstwa na rynku. Kredytu inwestycyjnego nie można przeznaczyć na bieżące wydatki firmy – takiemu celowi służy bowiem kredyt obrotowy.

Na co więc można wykorzystać to finansowanie? Firmy często za jego pomocą opłacają zakup nowej nieruchomości, pokrywają koszty nowych technologii czy specjalistycznych maszyn. Każdy taki projekt musi być potwierdzony odpowiednimi dokumentami przedstawianymi w banku, na czele z biznesplanem oraz kosztorysem prowadzonych prac. Tak duże inwestycje oznaczają też, że w ramach tego typu kredytu można otrzymać dużą sumę pieniędzy.


Warunki kredytów inwestycyjnych

Jedną z najważniejszych kwestii, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy planach zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest konieczność posiadania wkładu własnego. Co prawda niektóre banki dopuszczają możliwość sfinansowania 100 proc. inwestycji, jednak większość instytucji wymaga, by właściciele biznesu pokryli jej część z własnych środków. Najczęściej przewijające się wartości to od 20 do 30 proc.

Oferta kredytów inwestycyjnych jest naprawdę szeroka. Dotyczy to także proponowanych przez banki okresów kredytowania. Dostępne są bowiem zarówno zobowiązania krótkoterminowe (do roku), średnioterminowe (do trzech lat) oraz długoterminowe (które można spłacać nawet do 20 lat). Co ważne dla nowych przedsiębiorców, wiele banków oferuje kredyty inwestycyjne również dla firm bez dużego doświadczenia na rynku – taki produkt można otrzymać już nawet w pierwszym dniu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zaś chodzi o oprocentowanie, to w większości przypadków jest ono zmienne i ustalane na podstawie potrzeb Twojej firmy. Nie jest to jednak jedyny koszt, z jakim muszą się liczyć firmy wnioskujące o kredyt inwestycyjny. Należy do nich także dodać ewentualną prowizję oraz opłaty z tytułu wymaganych przez bank zabezpieczeń.