Najważniejsze informacje o kredycie gotówkowym

Kredyt gotówkowy to bezpieczne rozwiązanie dla klientów, którzy potrzebują dodatkowych środków pieniężnych. Nie każdy jednak może takie zobowiązanie otrzymać – jest ono zarezerwowane wyłącznie dla osób, które mają określoną przez bank zdolność kredytową. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Kredyt gotówkowy – definicja

Kredyt gotówkowyKredyt gotówkowy jest zaciąganym w banku długiem, który należy spłacić w określonym czasie wraz z odsetkami opartymi o zazwyczaj zmienne oprocentowanie (składające się ze stawki wskaźnika WIBOR i marży banku). Co do zasady kredyty muszą być przeznaczone na konkretny cel, z którego realizacji kredytodawca rozlicza klienta, jednak jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, to większość z nich można spożytkować w dowolny sposób.

To, jak wysoką kwotę zobowiązania oraz na jakich warunkach go otrzymamy, warunkowane jest naszą zdolnością kredytową, a więc takimi możliwościami finansowymi, które pozwolą nam na spłacenie długu zgodnie z zapisami umowy. Obliczana jest ona w oparciu o miesięczne przychody i wydatki klienta, a także jego historię kredytową w BIK oraz wiek czy stan cywilny. Im bardziej wiarygodny kredytobiorca, tym wyższą kwotę będzie mógł uzyskać. Zdolność kredytowa dla jednego klienta może się różnić między sobą w zależności od instytucji i kryteriów przez nią ustalanych.


Najważniejsze informacje o kredycie gotówkowym

To, ile kosztuje kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Nie da się ukryć, że przez to, że przy tej formie zobowiązania banki zazwyczaj nie wymagają dużej liczby dodatkowych zabezpieczeń, oprocentowanie kredytu gotówkowego jest, w porównaniu z np. kredytem hipotecznym, dość wysokie. Wpływ na wysokość raty i całkowity koszt długu ma też okres kredytowania. W przypadku kredytów gotówkowych może on wynosić nawet 10 lat. Warto jednak pamiętać, że wydłużenie okresu spłaty co prawda obniża wysokość miesięcznej raty, ale jednocześnie zwiększa koszty całkowite kredytu.

Tym, co charakteryzuje dostępne obecnie kredyty gotówkowe, jest krótkie oczekiwanie na decyzję banku. Często następuje ona w ciągu jednego czy dwóch dni. Okres ten może się jednak wydłużyć m.in. w zależności od tego, o jaką kwotę wnioskujemy, oraz czy wypełniliśmy wszystkie formalności i złożyliśmy odpowiednie dokumenty.