Kredyt konsolidacyjny – najważniejsze warunki

Różnorodność oferowanych przez banki produktów kredytowych sprawia, że wielu klientów nie może powstrzymać się przed zaciąganiem kolejnych zobowiązań. Ich koszty często sprawiają jednak, że ciężko je wliczyć w domowy budżet. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które nie tylko umożliwia utrzymanie porządku w osobistych finansach, lecz także pozwala na zmniejszenie rat wszelkiego rodzaju kredytów. Mowa o kredycie konsolidacyjnym.

Kredyt konsolidacyjny – definicja

Kredyt konsolidacyjnyKredyt konsolidacyjny przeznaczony jest dla klientów, którzy mają już na koncie inne zobowiązania, nawet w kilku różnych instytucjach. Konsolidacja polega na zebraniu wszystkich długów w jeden i spłacenie ich w jednym banku i po niższych kosztach. Jak to wygląda w praktyce? Wnioskując o kredyt konsolidacyjny w danej instytucji, ta reguluje za nas wszystkie zobowiązania od ręki, a my spłacamy dług tylko w „nowym” banku. To sprawia, że całość zobowiązań jest opłacona w jednym, dogodnym dla nas terminie, a także uzyskujemy niższą ratę, niż miałoby to miejsce w poprzednim scenariuszu. Dzieje się tak dlatego, że korzystając z takiego produktu, wydłużamy okres spłaty.

Pozytywną stroną kredytów konsolidacyjnych jest fakt, że w jego ramach można zebrać naprawdę wiele różnych rodzajów spłacanych zobowiązań. Mogą to być więc np. kredyt gotówkowy, hipoteczny, pożyczka bankowa, kredyt samochodowy, a nawet kredyt ratalny czy karta kredytowa. Niektóre instytucje pozwalają też na konsolidację pożyczek pozabankowych. Co bardzo ważne, kredyty konsolidacyjne dostępne są wyłącznie dla klientów, którzy nie mają żadnych opóźnień w spłatach dotychczasowych zobowiązań, co banki skrzętnie sprawdzają w Biurze Informacji Kredytowej.


Kredyt konsolidacyjny a refinansowy

Klienci często mają tendencję do mylenia dwóch terminów: kredytu konsolidacyjnego i refinansowego. To, na czym polega pierwszy z nich, już wyjaśniliśmy. Czym jest zatem kredyt refinansowy? Zakłada on, mówiąc najprościej, przeniesienie jednego zobowiązania do innego banku w celu uzyskania korzystniejszych warunków umowy. Kredyt refinansowy zazwyczaj dotyczy rynku nieruchomości i refinansuje się przede wszystkim kredyty hipoteczne. Dlatego też taki rodzaj zobowiązania cechuje się ustanowieniem zabezpieczenia na domu czy mieszkaniu. Tymczasem kredyt konsolidacyjny można odnieść do wielu innych rodzajów finansowania. Innymi słowy – konsoliduje się kilka kredytów, ale refinansuje jeden. Oba typy kredytów mają jednak na celu przede wszystkim zmniejszenie raty zobowiązań.